UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lipinki - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Setna rocznica wprowadzenia Policji Kobiecej w Polsce


Polska Policja obchodzi wyjątkowy jubileusz, bowiem rok 2025 oznacza 100-lecie istnienia Policji Kobiecej. Pierwsze kobiety w tej służbie zostały przyjęte na stanowiska 6 lutego 1925 roku, kiedy to utworzono unikalne struktury. Do dzisiaj, liczba kobiet w polskiej Policji znacząco wzrosła, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa obywateli w wielu aspektach.

W chwili obecnej w polskiej Policji służy ponad 38 tysięcy kobiet, w tym blisko 20 tysięcy policjantek oraz niemal 10 tysięcy pracownic Korpusu Służby Cywilnej. W Małopolsce, gdzie funkcjonuje garnizon złożony z 2682 kobiet, ze szczególnym wyróżnieniem policjantek, ich rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców. Policjantki zajmują różnorodne stanowiska, zarówno w pionie kryminalnym, jak i prewencyjnym, a także na pozycjach kierowniczych, co wskazuje na ich rosnące znaczenie w strukturach Policji.

Początkowa historia Policji Kobiecej nie była jednak łatwa. Kobiety, które zdecydowały się na służbę, często były ograniczone do wykonywania zadań związanych z zwalczaniem przestępczości dotyczącej kobiet i dzieci, jak sutenerstwo czy handel ludźmi. Wówczas wymagano od kandydatek nienagannej opinii oraz rekomendacji z organizacji kobiecych, a po zawarciu związku małżeńskiego musiały opuszczać służbę. Z czasem, jednak, ich rola rosła, a potrzeby funkcjonariuszy były na tyle duże, że zorganizowano szereg szkoleń mających na celu rozwój umiejętności i kompetencji kobiet w Policji.

Obecnie policjantki w Małopolsce korzystają z szerokiego zakresu szkoleń, które przygotowują je do różnorodnych ról w strukturze Policji. Coroczne zwiększenie liczby kobiet w szeregach policyjnych świadczy o ich znaczeniu w uczynieniu obszarów gminnych i miejskich bezpieczniejszymi. Uroczystości upamiętniające stulecie Policji Kobiecej będą doskonałą okazją do przemyśleń na temat ich wkładu w rozwój służb porządkowych oraz dalszych działań na rzecz równouprawnienia w tych strukturach.

Źródło: Policja Gorlice


Oceń: Setna rocznica wprowadzenia Policji Kobiecej w Polsce

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:18


Zobacz Także